Small talk to jeden z tych aspektów rozmowy, za którym większość nie przepada, lecz który istotnie wpływa na przebieg spotkania. Dlaczego jest więc tak nielubiany? Bo zazwyczaj jest… NUDNY! Pogoda, korki i plany na najbliższy weekend to standardowe tematy poruszane podczas krótkich rozmów. Skoro są standardowe to nikogo nie interesują, a skoro nikogo nie interesują, to nie sprawią, że już na samym początku zaintrygujemy rozmówcę i zaczniemy budować z nim wyjątkową relację. Jak zatem prowadzić small talk?Prawdziwy przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na bylejakość! Powinien wzbudzać emocje, aby być zapamiętanym, a nic tak nie wzbudza emocji, jak zaskoczenie! Zobacz 5 uniwersalnych ciekawostek, którymi zaskoczysz innych, a przez to dasz się zapamiętać.

#1 W każdym Twoim wdechu znajduje się atom, który niegdyś był w płucach Marilyn Monroe

Wydaje się niemożliwe? A jednak… Teoria kwantowa zaskakuje niejednym, objaśniając w sposób naukowy otaczający nas świat. Marcus Chown w swojej książce „Teoria kwantowa nie gryzie” zauważa, że nasz jeden wdech powietrza zawiera miliardy miliardów atomów. Gdybyśmy chcieli rozłożyć je równomiernie na Ziemi, każdy z nas podczas jednego oddechu nabrałby do płuc kilka z nich. To dowód na to, że z każdym naszym wdechem wciągamy do płuc co najmniej jeden atom, który pochodzi z płuc Marilyn Monroe, Juliusza Cezara, czy nawet ostatniego z żyjących dinozaurów!

#2 Mózg ludzki mógłby rozświetlić żarówkę

Mózg człowieka, mimo tak dalece posuniętych metod badawczych, nadal jest jedną wielką tajemnicą. Sam prof. Vetulani w jednej ze swoich książek napisał: „Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak”. Mimo iż jest to wysoce skomplikowana struktura, to znamy wiele ciekawostek na jej temat! Na przykład to, że mózg potrafi wygenerować 25 watów energii, kiedy nie odpoczywa. Taka moc wystarczy, aby rozświetlić żarówkę! Już wiadomo skąd wzięło się stwierdzenie „światły umysł”…

#3 Najlepiej sprzedająca się zabawka na świecie? Kostka Rubika!

Od 1980 roku sprzedano ponad 350 mln sztuk Kostki Rubika. Ta zabawka, a jednocześnie zagadka logiczna została wymyślona przez węgierskiego profesora – Erno Rubika. Do 2010 roku była najlepiej sprzedającym się przedmiotem na świecie! Na przestrzeni ostatnich lat została wyprzedzona przez telefon – iPhone’a. O ile wysoka sprzedaż smartfonów nie musi nikogo dziwić (ludzie kupują je ze względu na ich funkcjonalność), o tyle wysoka sprzedaż tak prostej w swojej konstrukcji zabawki jest niebywała. Najwidoczniej bycie Homo Sapiens pozwala czerpać przyjemność z każdej aktywności… Nawet tej wymagającej myślenia!

#4 Prezydentem jednego z krajów Ameryki Środkowej był Polak

Teodor Michalski. ​Był synem Jadwigi Michalskiej – polskiej lekarki pochodzącej z polskiego Radomska! W 19​44 roku ​został prezydentem Kostaryki. Jak do tego doszło​? Jego matka emigrowała z Polski do Ameryki Środkowej. Teodor, będąc adwokatem i politykiem, aktywnie działał w Kostaryce. Jego rządy nie obeszły się jednak bez echa… Po wygranych wyborach został posądzony o ich sfałszowanie. Podczas swojej kadencji zmagał się z ostrymi konfliktami politycznymi oraz kilkoma próbami zamachu stanu w Kostaryce.

#5 Bill Gates w 1999 roku wydał książkę, w której przewidział przyszłość

A w zasadzie przewidział kierunek rozwoju, wtedy jeszcze raczkującej, nowej technologii.​ O czym można było przeczytać w książce w 1999 roku? Bill Gates wierzył, że ludzie będą korzystać z małych urządzeń, które posłużą im do kontaktu z innymi, sprawdzania rozkładów lotów, czy istotnych informacji finansowych. Przewidział także powstanie mediów społecznościowych, forów dyskusyjnych, tematycznych stron www, a także programów do zarządzania projektami. Co więcej, zwrócił uwagę, że za pomocą Internetu będzie można przeprowadzać rekrutacje, porównywać ceny, czy monitorować dom pod naszą nieobecność. ​Trudno jednak nazwać go czarodziejem, ale określenie „wizjoner” pasuje do niego idealnie!

Jak widzisz small talk nie musi być nudny. Wręcz przeciwnie! Może inspirować, a już na pewno zaskakiwać. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego koniecznie daj się poznać od tej ciekawej i intrygującej strony. Teraz masz podpowiedź, jak to zrobić!

Small talk nie musi być nudny. Wręcz przeciwnie! Może inspirować, a już na pewno zaskakiwać.

Ala, Autokreacja
Alina Osowska