W zasadzie powinnam zacząć od odpowiedzi na pytanie, po co tworzyć markę silną i autentyczną. Pracując z przedsiębiorcami i obserwując ich działania, zauważyłyśmy, że tylko silna marka zostaje w głowach odbiorców. Jednak “zostać zapamiętanym” to nie wszystko… Warto, aby nasi odbiorcy o nas pamiętali i jednocześnie mieli o nas dobre zdanie! W dobie social mediów marka tylko wtedy jest lubiana, gdy jest autentyczna! Zatem jak stworzyć markę silną i autentyczną?

Autentyczność – jaka jest jej wartość w dzisiejszym świecie?

O ile wszyscy zgodzimy się, że autentyczność jest niezwykle ceniona, ponieważ jest przeciwieństwem kłamstwa (a zakłamania przecież nikt nie lubi), o tyle część z nas może powiedzieć “Hola! Hola! A jak tu być autentycznym w social mediach? Wśród tych wszystkich filtrów, przemyślanych opisów, przygotowywanych skrupulatnie kadrów?”. I tu zaczynają się schody… Ale nie dlatego, że bycie autentycznym w SM jest niemożliwe. Chodzi tutaj bardziej o sposób myślenia o autentyczności. Wartością jej nie jest obnażanie się ze wszystkich sytuacji prywatnych, a nawet i nie służbowych. Wartością jej nie jest też prezentowanie wszystkich sukcesów i wszystkich porażek, ani też przedstawianie otrzymywanego wsparcia przyjaciół lub problemów, z którymi się borykamy… Myśląc o wizerunku opartym na autentyczności, myśl o swoich umiejętnościach, mocnych stronach i ścieżkach rozwoju. Na nich opieraj swoją komunikację. To jest autentyczność, która ma największą wartość w dobie social mediów.

Jak odkryć swoje mocne strony?

Pytaj siebie, ale i odpowiadaj. Zastanów się w czym jesteś dobry, jakimi trzema słowami mógłbyś siebie określić, co mówią o Tobie bliscy. Jeśli chcesz podejść do tematu bardziej dogłębnie, możesz także wykonać rzetelny test swoich umiejętności. Ja zweryfikowałam swoje mocne strony za pomocą Testu Gallupa. Zrobiłam go pod okiem Dominika Juszczyka, który jest certyfikowanym coachem Gallupa (efekty możesz zobaczyć tutaj).

Niezależnie, czy zdecydujesz się na autorefleksję w odkrywaniu swoich mocnych stron, czy postawisz na rzetelny test, pamiętaj, aby wyniki mieć zapisane na kartce. To kluczowe, aby móc zrobić… audyt!

Jak zrobić audyt swojej marki w sieci?

W tym przypadku mówiąc o audycie, mam na myśli sprawdzenie, na ile Twoje aktywności w social mediach są spójne z posiadanymi przez Ciebie umiejętnościami, mocnymi stronami i ścieżkami rozwoju. Jak to sprawdzić? Weź do prawej ręki smartfona, zaś do lewej kartkę z wynikami, o której pisałam w poprzednim paragrafie. Na swoim smartfonie otwórz najczęściej używany przez siebie profil social media. Wyszukaj ostatni post, który tam zamieściłeś. Mając przed oczami ten post, zastanów się, czy odzwierciedla on osobę, której opis trzymasz w swojej lewej ręce…?

To jest właśnie autentyczność.

Jeśli Twój profil odzwierciedla Twoje umiejętności, możesz być pewny, że budujesz autentyczną markę w swoich social mediach. Pomimo filtrów, przemyślanych opisów i przygotowanych skrupulatnie kadrów. Marka w internecie powinna od razu wywoływać w naszym odbiorcy konkretne skojarzenie. Najlepiej jeśli tym skojarzeniem jest opis, który masz zapisany na swojej kartce. Ten zbiór określeń dotyczy Ciebie.

Buduję markę autentyczną. Co zrobić, aby była silna?

Silna marka, to taka, która zostaje w głowach odbiorców. Przygotowałam dla Ciebie kilka prostych tipów, które możesz od razu wykorzystać w swoich działaniach w sieci.

  1. Konwencja zwrotu do odbiorców. Jak zwracasz się do swojej grupy docelowej – Drodzy Państwo, Kochani, Mordki, Koleżanki i Koledzy? Jak ich witasz – Dzień dobry, Serwus, Siemanko? Wybierz jedną, stałą konwencję, jaką przyjmiesz do kontaktu z użytkownikami. Jeśli zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza dla Ciebie, zerknij raz jeszcze na swoją kartkę z drugiego paragrafu i zastanów się, jak osoba, na której opis teraz patrzysz, zwraca się do innych.
  2. Tylko jeden stale powtarzany komunikat. Wyobraź sobie, że w centrum Nowego Jorku wywieszony jest tylko jeden billboard. Ten billboard reklamuje właśnie Twój biznes! Co chciałbyś na nim napisać? Zwróć uwagę na to, aby komunikat, na który się zdecydujesz, nawiązywał do Twojej działalności i nie pozostawiał żadnego pola do domysłów. Na przykład jeśli jesteś producentem wybielającej pasty do zębów, niech Twoim komunikatem będzie: “Dzięki tej paście, będziesz miał białe zęby”. Publikowanymi postami wyjaśniaj swoje hasło przewodnie (np.: opisz, jak to się dzieje, że Twoja pasta wybiela zęby lub dlaczego ważne jest posiadanie białego uśmiechu).
  3. Szczegół dodatkowy. Na swoich szkoleniach razem z Marleną często powtarzamy, że małe szczegóły wpływają na wielki sukces, zwracając uwagę na gadżety, jakie powinien mieć ze sobą przedsiębiorca. Jeśli pomyślisz o profilu facebook’owym Magdy Gessler, to czy przypominasz sobie jej wszechobecne “Besos”? Poprzez social media to jedno słowo jest niezwykle silnie z nią kojarzone. Zastanów się, co może być Twoim znakiem charakterystycznym. Może specjalny #hashtag, emoji, nakładka na zdjęcia lub brand hero?

Teraz do dzieła! Buduj swoją markę silną i autentyczną.

Myśląc o wizerunku opartym na autentyczności, myśl o swoich umiejętnościach, mocnych stronach i ścieżkach rozwoju. Na nich opieraj swoją komunikację.

Ala, Autokreacja
Alina Osowska