Codzienność przedsiębiorcy nie jest tak kolorowa, jak się wydaje. Porzucenie pracy na etat i podjęcie własnej działalności wiąże się z pracą na co najmniej dwa etaty… W związku z tym, że obowiązków przybywa, a doby nie da się wydłużyć, pracujemy kosztem snu! Satysfakcja z prowadzenia i rozwijania swojej firmy jest nieoceniona. Ale nawet będąc sobie samym szefem powinieneś pamiętać o higienie pracy. Tym bardziej, jeśli wyniki ostatnich badań społecznych są przerażające…

Tracimy zdrowie i pieniądze

Wiosna 2013 rok. Matthew Walker rozpoczął pisanie swojej książki „Why We Sleep”. Badacz z Uniwersytetu w Kalifornii twierdzi, że obecnie panuje epidemia braku snu, katastroficzna w swoich skutkach. 8 godzin przeznaczonych na sen to zdecydowane minimum. Brak snu sprzyja rozwijaniu się choroby Alzheimera, nowotworów, cukrzycy, otyłości, ale również złego samopoczucia. Co więcej brak snu kosztuje! I to realne pieniądze… W Wielkiej Brytanii aż 30 mld funtów rocznie traci się z powodu niskiej wydajności pracowników!

Dlaczego niedosypiamy?

Jeszcze przed końcem II wojny światowej jedynie 8% populacji spało około 6 godzin dziennie. Dziś jest to normą dla co drugiego człowieka. „Mamy elektryczność” powtarza Walker, sugerując, że to właśnie sztuczne światło degraduje nasz sen. Ponadto charakter pracy – ciągły stres, podróże służbowe, natłok zadań – przy tylu obowiązkach służbowych i prywatnych najłatwiej jest zrezygnować właśnie ze snu. W naszej kulturze często zdarza się, że sen jest uważany za formę lenistwa, co w gruncie rzeczy doprowadziło do tego, ze jesteśmy jedynym gatunkiem na świecie, który świadomie pozbawia się snu…

Doniesienia badaczy

Przeprowadzono ponad 20 badań epidemiologicznych na dużych grupach badanych. Wyniki wszystkich są jednoznaczne. Istnieje znacząca relacja pomiędzy krótszym snem, a krótszym życiem. Dlaczego? Po 45 roku życia, osoby, które przesypiają w ciągu doby mniej, niż 6 godzin, są o 200% bardziej narażone na zawał serca lub udar mózgu, w porównaniu do osób, które przesypiają 7-8 godzin. Powodem tego jest przyspieszona praca serca nawet po jednej nieprzespanej nocy, a co za tym idzie podwyższone ciśnienie krwi. Oto kilka statystyk z badań nad snem:

  • W krajach rozwiniętych aż 2/3 osób dorosłych śpi mniej, niż rekomendowane 8 godzin w ciągu doby.

  • Osoby, które prowadzą samochód po 4 godzinach snu, są 11,5 razy bardziej narażone na wypadek.

  • Przy 8 godzinach snu, czas potrzebny do osiągnięcia wyczerpania fizycznego jest dłuższy nawet o 30% w stosunku do osób, które śpią krócej, niż 7 godzin w ciągu doby.

  • Obecnie rozpoznanych jest 100 różnych zaburzeń snu, z których najczęściej spotykanym jest bezsenność.

Jak zadbać o sen?

Nasz sen to 90-minutowe cykle. Każdy z nich obejmuje dwa rodzaje snu. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się niską aktywnością mózgu. Drugi etap cyklu to sen REM (rapid eye movement), niezwykle aktywny stan mózgu, w czasie którego występują marzenia senne, a akcja serca przyspiesza. Aby czerpać jak najwięcej korzyści ze snu, powinieneś przejść przez 5 cykli. W jaki sposób wygospodarować czas na sen?

  • Traktuj sen jak swoją pracę lub jak wypad na siłownię. Zapisz w kalendarzu godzinę, kiedy chcesz się położyć i trzymaj się jej sztywno tak, jak innych obowiązków.

  • W łóżku tylko wypoczywaj. Nie pracuj, nie jedz, nie oglądaj seriali. Niech to będzie miejsce, które będzie Ci się kojarzyć z odpoczynkiem.

  • Przed zaśnięciem postaraj się zrelaksować i uspokoić emocje. Wyciszenie pomoże Ci zasnąć.

W Wielkiej Brytanii aż 30 mld funtów rocznie traci się z powodu niskiej wydajności pracowników!

Ala, Autokreacja
Alina Osowska