Masz przed sobą prezentację lub szkolenie? Nie wiesz jak zabrać się za przygotowanie materiału? Sprawdź jakich błędów uniknąć, by Twoje wystąpienie było ciekawe i wartościowe dla słuchaczy.

Błąd nr 1: Będę improwizował!

Jeśli zakładasz, że podczas swojego wystąpienia będziesz improwizował, to wiedz, że najlepsza improwizacja to ta… która jest świetnie przygotowana. Nie musisz uczyć się treści wystąpienia na pamięć, ale spisanie kluczowych zagadnień, które chcesz poruszyć, to absolutna podstawa. Dzięki temu Twoja wypowiedź będzie układać się w logiczną całość, a nie zlepek przypadkowych myśli.

Najłatwiej słucha się wypowiedzi prostych, jasno przedstawionych. Jeśli zdasz się na totalną improwizację, możesz wpaść w sidła własnych dygresji. Pojawiające się w Twojej głowie nowe (niekoniecznie związane z głównym tematem) wątki, będą wydawać Ci się szalenie ciekawe. Jednak publiczność, która przyszła, by zgłębić zapowiedziany temat, nie znajdzie odpowiedzi na swoje potrzeby.

Pieniądze i czas to waluty niezwykle cenne. Ludzie płacą za Twój występ pieniędzmi lub poświęconym czasem – nie bagatelizuj tego. Daj im to, za co chcieliby zapłacić.

Błąd nr 2: Nie ma znaczenia jak się przygotuję, i tak połowa ludzi nie będzie mnie słuchać.

Bądź „energizerem” dla publiczności! Wykorzystaj swój głos, gestykulację, przestrzeń sceniczną do tego, by przykuwać uwagę słuchaczy. Zmieniaj tempo, opowiadaj historie, niech się dzieje – w końcu jesteś na scenie! Błąd nr 2 wiąże się z przekonaniem, że forma przekazu informacji nie ma znaczenia, bo ludzie i tak usypiają na szkoleniach. Otóż to w jaki sposób będziemy przekazywać wiedzę, może sprawić, że nasi słuchacze ani na sekundę nie stracą koncentracji.

Całkiem niedawno brałam udział w prelekcji osoby, którą długo obserwowałam w social mediach i wyczekiwałam jej wystąpienia. Prelegent, owszem, miał dużą wiedzę, jednak zupełnie nie potrafił jej przekazać. W efekcie, co jakiś czas „odpływałam” myślami i nie mogłam się skupić. Występujący przez całą prezentację stał w jednym miejscu, nie modulował głosem, a tempo jego wypowiedzi było ciągle takie samo. Niestety nie zapamiętałam zbyt wiele z tego wystąpienia…

Uczestnicząc w szkoleniach, nie tylko chcemy dowiedzieć się czegoś nowego, ale również dobrze się bawić! Jest wiele eventów w godzinach wieczornych, na które ludzie przychodzą bezpośrednio po pracy i marzą o tym, aby podczas zdobywania nowych informacji, odpocząć. W naszym przypadku szkolenia odbywają się w soboty, dlatego wierzcie mi, mało kto ma ochotę 6 dzień z rzędu ciężko pracować 😉 

Przekazując wiedzę, staraj się opakowywać ją w formę ćwiczeń, dyskusji, czy rozmów w parach, które pobudzają i rozluźniają atmosferę. Gdy publiczność jest duża (np. powyżej 50 osób) ciężko zachęcić kogoś, by zabrał publicznie głos, ale gdy podzielisz ich na 5-osobowe grupy – każda osoba chętnie się wypowie. I na pewno nie uśnie 😉

Błąd nr 3: Znam miejsce i czas prezentacji – to wszystko czego potrzebuję!

Pamiętaj też o badaniu potrzeb grupy! Dlaczego? Przede wszystkim dowiesz się, dlaczego ludzie chcą przyjść na Twoje szkolenie. Z jakimi problemami się stykają, czego chcą się dowiedzieć? Dzięki temu będziesz mówić językiem grupy, a przykłady, którymi będziesz się podpierać, będą zrozumiałe i tożsame z ich problemami.

Jeśli sam organizujesz szkolenie, i masz kontakt z uczestnikami – sprawa jest prosta – możesz rozesłać uczestnikom ankietę online przygotowaną na przykład, jako formularz Googla. Jeśli występujesz na konferencji, spotkaniu networkingowym, badanie potrzeb przeprowadzasz w formie wywiadu z organizatorem, który doskonale zna grupę docelową. Ważne byś wiedział, po co ludzie pojawiają się na Twoim wydarzeniu. Czy po to, by zdobyć wiedzę? A może chcą napić się piwa i zrelaksować się. Być może przychodzą, bo jest to wydarzenie networkingowe i przede wszystkim chcą nawiązać kontakty z osobami ze swojej branży?

Jeśli unikniesz powyższych błędów, publiczność będzie słuchać Cię z zaciekawieniem! Teraz wystarczy przygotować świetne wystąpienie. I tu pojawia się pytanie, jakie kroki należy przejść, by przygotować bardzo dobrą prezentację… O tym możesz przeczytać w naszym MiniKursie „Jak przygotować się do prezentacji?”. Pierwszą darmową lekcję możesz pobrać, zapisując się do naszego newslettera na dole strony głównej!

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Całkiem niedawno brałam udział w prelekcji osoby, którą długo obserwowałam w social mediach i wyczekiwałam jej wystąpienia. Prelegent, owszem, miał dużą wiedzę, jednak zupełnie nie potrafił jej przekazać.

Marlena, Autokreacja
Marlena Momot Certyfikowany Trener Autokreacja