Atrakcyjny i zapadający w pamięć. Taki powinien być przekaz. Czy trzeba mieć lekkie pióro albo swobodę wypowiadania się, aby to, co chcesz przekazać zainteresowało rozmówcę i zapadło mu w pamięci? Z pewnością jest to pomocne, ale – UWAGA – niekonieczne! Zawsze przecież można posłużyć się odpowiednimi narzędziami. Przygotowałam zestawienie 3 sposobów na zainteresowanie odbiorcy. Każdy sposób zawiera przykład jego użycia, a więc od razu zobaczysz, jak dane narzędzie z powodzeniem może być wykorzystane.

1. Nie zmokniesz

Wyobraź sobie, że jesteś sprzedawcą parasoli. Twój produkt odpowiada na jasno określone potrzeby konsumenta, m.in. na potrzebę: „nie chcę zmoknąć podczas deszczu”. Potrzeba klienta, czy Twojego rozmówcy to doskonały szablon do stworzenia komunikatu opartego na korzyściach. Ważne, aby te korzyści były przedstawione w sposób bezpośredni dla rozmówcy, a więc zamiast mówić: „Ten parasol uchroni Cię przed deszczem”, powiedz „Nie zmokniesz, dzięki temu parasolowi”. Nikogo nie obchodzi, jak działa Twój produkt, albo na czym polega Twoja usługa… Każdy jest ogromnie ciekawy, jaką korzyść wyciągnie po użyciu produktu lub skorzystaniu z usługi. Zatem swoim rozmówcom dawaj, jak na dłoni korzyści, jakie mogą czerpać z danego produktu, usługi, bądź informacji.

PRZYKŁAD: Ikea – powstały już nawet żarty o instrukcjach składania ich mebli. To dowód na to, że komunikat „Ikea. Ty tu urządzisz” jest strzałem w 10! Nie „My Ci urządzimy”, tylko sam odbiorca komunikatu to zrobi. Zobacz, jak mocno wpisało się to w politykę działań producenta.

2. Allegro – spec od emocji

Świeżutki i jeszcze ciepły… Tegoroczny spot Allegro jest dokładnie w ich stylu. W stylu, który wypracowali sobie rok temu. O storytellingu jest głośno już od jakiegoś czasu, tylko jakoś nikt nie mówi dlaczego. A sprawa wydaje się dość prosta… Historię, w dodatku te wzruszające, wywierają na nas silne emocje, chwytają za serce. Ośrodek w mózgu odpowiedzialny za emocje jest ściśle połączony z ośrodkiem, który sprawuje pieczę nad pamięcią. Pobudzając ośrodek emocji, automatycznie wzrasta pobudzenie ośrodka odpowiedzialnego za pamięć. To oznacza, że historie wywołujące emocje zapadają nam w pamięci. Dlatego warto, aby przekaz wywierał emocje na Twoim rozmówcy, a najprościej można zrobić to poprzez opowiadanie historii.

PRZYKŁAD: Allegro – wciąż robi to naprawdę świetnie. Oto najnowsza historia w wykonaniu internetowej platformy handlowej:

3. Jak niemowlęta

Gdybym zapytała Cię, jak poznawałeś świat zaraz po urodzeniu, z pewnością powiedziałbyś, że patrzyłeś, dotykałeś, słuchałeś, wąchałeś i smakowałeś! Jeśli możemy coś poznać wieloma zmysłami to łatwiej to zapamiętujemy. Angażowanie zmysłów w komunikacji pomaga stworzyć w głowie pełny obraz Twojego produktu, usługi, historii. Pytanie, jak je angażować? Biorąc pod uwagę, że mamy 5 zmysłów, każdy z nich można pobudzić w inny sposób.

  • Wzrok – np. kolory, kształty.

  • Dotyk – np. faktura, temperatura.

  • Słuch – np. nagłośnienie, tonacja, tempo.

  • Węch – np. przyjemne, nieprzyjemne lub charakterystyczne zapachy.

  • Smak – słodki, gorzki, kwaśny, słony.

PRZYKŁAD: JapierPapier – sklep internetowy, sprzedający plecaki, torby i inne bajery zaangażował zmysły w opisie „O nas”:

„[…] Siedzieliśmy w stosach wycinków z gazet i robiliśmy wielkie gry planszowe, sklejone z dziwnych rzeczy, napisów i koślawych rysunków. Przegryzając sałatki jarzynowe tworzyliśmy plansze przepełnione brzydkimi słowami, dużą dozą kiczu i słabych żartów. […] Jak się potem okazało, te niezdarne arcydzieła, były pra-przodkami dzisiejszego JapierPapier.”

Stosujesz, któryś z tych sposobów? Podziel się swoim przykładem w komentarzu – już wiele razy przekonałam się, że doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Przygotowałam zestawienie 3 sposobów na zainteresowanie odbiorcy. Każdy sposób zawiera przykład jego użycia, a więc od razu zobaczysz, jak dane narzędzie z powodzeniem może być wykorzystane.

Ala, Autokreacja
Alina Osowska Psycholog Autokreacja