Uważam się za osobę pewną siebie. Inni też mówią, że nie brakuje mi wiary w siebie. Brzmi trochę duchowo, prawda? Skąd bierze się to przekonanie o czyjejś odwadze? Przeświadczenie o łatwości działania, wypowiadania swojego zdania nawet w gronie nieznanych osób? Być może znasz osoby, którym przypisujesz te cechy lub sam uważasz się za osobę pewną siebie. Przecież to takie proste. Wystarczy zrzucić parę kilogramów, ubrać się w dobrej sieciówce, wypchnąć pierś do przodu i gotowe. Proste? Proste.

Hmm.. chyba jednak mam wątpliwości..

Nie zgadniecie jakie hasła wyskoczyły mi po wpisaniu „Pewny siebie” w słownik synonimów. Arogancki, buńczuczny, zarozumiały, dumny jak paw, pogardliwy itd. WHAT?! Same negatywne określenia. Pewność siebie to skarb, nie skaza!

Pewność siebie to dla mnie siła, dzięki której mogę więcej

Zwłaszcza w nieznanych sytuacjach np. prezentacji przed większą publicznością, spotkaniu z nieznaną osobą. Nigdy nie wiesz jaka będzie reakcja drugiej strony. Nie możesz stworzyć w głowie jednego konkretnego scenariusza, więc układasz ich tysiące. Każdy z nich coraz gorszy. Nie wiesz jak wybrnąć z sytuacji, ale chcesz prezentować się profesjonalnie, szukasz odpowiednich słów, ale w głowie czarna dziura. Masz swoje zdanie na dany temat, ale boisz się, jak zostanie ono odebrane. Wiesz o czym mówię? Inaczej sprawy się mają w sytuacji, gdy ufam sobie, że dam radę.

1. Jakoś wybrnę!

Bądź otwarty na wskazówki, nie staraj się za wszelką cenę bronić swoich racji. Pewność siebie nie płynie z naszej nieomylności (udowadniania racji), raczej z elastyczności. Uczymy się od siebie nawzajem. Czasem jesteś nauczycielem, a czasem uczniem. Przypomnij sobie jaką miałeś satysfakcję gdy pouczałeś kogoś jak zaparkować samochód. Najlepiej tyłem, wiadomo. Czasem jednak i Ty pozwól sobie wejść w rolę ucznia.

Pewność siebie wiąże się z poczuciem wartości i pomaga nam właśnie w takich sytuacjach. Nawet jeśli nie mam racji to ufam sobie, że uda mi się wybrnąć. Czasem przyznać do błędu.

2. Mały Książe oswoił lisa, Ty oswój sytuację

Przypomnij sobie kiedy ostatnio parzyłeś herbatę. Czy drżały Ci ręce albo bałeś się czy dobrze ją zrobisz? Oczywiście, że nie, chyba że była to herbata dla przyszłych teściów. Nie odczuwasz stresu w sytuacjach dobrze Ci znanych. Problem pojawia się, gdy sytuacja jest nowa. Gdy nie potrafisz sobie wyobrazić miejsca czy ludzi z którymi się spotkasz, ich reakcji. Zgadza się?

Przed przeprowadzeniem szkolenia, lubię pojawić się w sali szkoleniowej znacznie wcześniej. Po co? Po to, by zaprzyjaźnić się z salą, zobaczyć czy jest duża czy mała, ustawić krzesła tak, jak potrzebuję. Wtedy czuję się jak gospodyni na własnym terenie. Zapraszam gości i to ja ich goszczę według własnych zasad. Gdybym pojawiła się w sali 5 minut przed szkoleniem, czułabym, że to ja powinnam podporządkować się do zasad zebranej już grupy uczestników.

3. Twoim najlepszym przyjacielem, jesteś Ty sam

By zyskać większą pewność siebie, zbuduj dobrą relację z samym sobą. Potrzebujesz wiedzieć na co możesz sobie pozwolić i czego potrzebujesz, by być bliżej własnego nieba. Pewność siebie to świadomość samego siebie. Swoich umiejętności, talentów, słabości. Jeśli chcesz by ludzie odbierali Cię jako osobę pewną siebie, musisz najpierw zrozumieć siebie samego.

Zawsze, gdy porozmawiam ze sobą o tym jak się czuję, w jakim miejscu życia jestem teraz i co dalej zamierzam – wtedy odczuwam większy spokój. Bardzo przyjemne uczucie.

Traktuj siebie jak przyjaciela. Pytaj: Jak się miewasz? Jesteś szczęśliwy? Czego potrzebujesz, by zrealizować swoje cele? Największym inspiratorem okazuje się biała kartka papieru – od razu ma się ochotę ją zapisać.

Zatrzymam się w tym miejscu, choć o pewności siebie można pisać długo. Jednak nigdy w kategoriach negatywnych. I Ty i ja znamy osoby aroganckie, ale arogancja nie ma nic wspólnego z pewnością siebie. W osobach pewnych siebie cenię energię, świadomość swoich potrzeb i wewnętrzny spokój. Na pewno nie brak im pokory. Są bardzo niepokorni, jedynie w realizowaniu swoich marzeń.

Jeśli pracujesz nad swoją pewnością siebie, zachęcam byś przeczytał artykuł 3 gesty mocy, których nauczy Cię Barack Obama. Dowiesz się w nim jak duży wpływ na Twoją pewność siebie ma postawa ciała.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Traktuj siebie jak przyjaciela. Pytaj: Jak się miewasz? Jesteś szczęśliwy? Czego potrzebujesz, by zrealizować swoje cele?

Marlena, Autokreacja
Marlena Momot Certyfikowany Trener Autokreacja