Każdy zawód ma swoje cechy charakterystyczne. Krawcowa zbiera miarę i szyje idealnie dopasowany garnitur. Lekarz stawia diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie. Nauczyciel przekazuje wiedzę uczniom. Każdy z tych zawodów jest inny, jednak jest coś, co je łączy – to codzienna autoprezentacja. W tym artykule omówię dobre praktyki autoprezentacyjne dla prawników.

Słysząc słowo “adwokat”, “mecenas”, prawdopodobnie przed oczami pojawia Ci się elegancki mężczyzna lub zadbana kobieta. Samo nazewnictwo sprawia, że traktujesz tę profesję z poważaniem, w końcu to zawód zaufania publicznego.

Prawnicy, choć zwykle należą do grona pewnych siebie osób, ze względu na etykę radcowską czy adwokacką są zobowiązani do określonych zachowań i nie mogą pozwolić sobie na zbyt wiele. Bez względu na grono odbiorców, powinni zawsze zachowywać się etycznie. Etyka prawnicza to zbiór norm moralnych zawodów prawniczych, charakteryzująca się zasadami: zaufania, poufności, konfliktu interesów, uczciwości, kompetencji, honorowania wynagrodzenia, akwizycji i reklamy.

Autoprezentacja wg definicji Słownika Języka polskiego, to sposób, w jaki osoba (poprzez swoje zachowanie, wypowiedzi, prezencję) świadomie demonstruje innym kim jest lub za kogo chciałaby być uważana. Filarami autoprezentacji są też autentyczność i przygotowanie merytoryczne. Ważne, by budowany w ten sposób wizerunek wynikał z Twojego charakteru i wartości. Stworzenie spójnego wizerunku wymaga wiele pracy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wzbudzać szacunek, a może nawet podziw.

Niektóre podpowiedzi mogą wydawać się oczywiste, zastanów się jednak, czy każdy wymieniony element autoprezentacji jest dopracowany u Ciebie do perfekcji. Z ręką na sercu zrób rachunek sumienia 😉

1. Powitanie

Mocny i pewny uścisk dłoni sprawi, że klient odbierze Cię jako pewną siebie i zdecydowaną osobę. Nie zaszkodzi, gdy pokusisz się o miłe “dzień dobry”, czy delikatny uśmiech. Dzięki tym drobnym zabiegom, Twój mocodawca poczuje się bezpieczniej, a i może nawet chętniej otworzy się przed Tobą podczas rozmowy. Warto wspomnieć, że takie zachowanie wpłynie korzystnie na Twoje relacje z klientem. Te proste gesty mają dużą moc, dlatego nigdy ich nie zaniedbuj!

2. Postawa

Przyjmując postawę otwartą pokażesz, że jesteś pozytywnie nastawiony do tego spotkania. Nie zapomnij, by stać pewnie i mocno na dwóch nogach – takim zachowaniem dajesz sygnał, że jesteś pewny prezentowanych informacji. Unikaj krzyżowania nóg, czy przestępowania z nogi na nogę – zdarzyło Ci się to kiedyś? Czy zwracasz uwagę na to, w jaki sposób stoisz?

3. Dostosuj komunikację do klienta

Wyobraź sobie, że jesteś na pierwszym w życiu spotkaniu, na którym ktoś opowiada o broni hypersonicznej. Czy też nic Ci to nie mówi? To teraz pomyśl, że tak czuje się Twój klient, gdy używasz branżowego i często niezrozumiałego dla niego języka. 

Zwracaj uwagę na komunikaty, które kierujesz w jego stronę. Dobór słownictwa jest niezmiernie istotny w budowaniu wizerunku dobrego partnera do współpracy. Im prościej tłumaczysz, tym lepiej. Umiejętność dobierania komunikatów świadczy o komunikatywności i elastyczności. Paradoksalnie jesteś uznawany wtedy za osobę bardziej inteligentną, ponieważ umiejętność przystępnego tłumaczenia zagadnień jest domeną osób błyskotliwych!

Zadbaj także o czytelność wypowiedzi – odpowiednia intonacja, dykcja, natężenie głosu pomoże Ci utrzymać uwagę słuchacza.

Autoprezentacja dla prawników

4. Zachowaj profesjonalizm

W trakcie spotkania mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Bez względu na to, staraj się panować nad swoimi emocjami. Na odbiór Twojej osoby wpływa nie tylko słownictwo, ale także zachowanie. Pamiętaj, by trzymać emocje na wodzy. Właściwe pokierowanie spotkaniem, nawet w sytuacji kryzysowej, może mieć decydujący wpływ na Twój sukces lub dalszą współpracę.

5. Strój

Mawia się, że “nie szata zdobi człowieka”, ale co w przypadku, gdy odbiór jednej osoby może wpływać na odbiór całej grupy społecznej? Np. wszystkich prawników z kancelarii, w której pracujesz. Nie od dziś wiadomo, że ubiór mówi wiele o nas samych i nieprzypadkowo wpływa na to, jak odbiera nas otoczenie. Każdy klient, trafiający do prawnika, chce być pod opieką profesjonalisty. Niekoniecznie zna się na zawiłościach prawnych, ale Twój strój i dobra autoprezentacja utwierdzi go, że wybrał dobrego prawnika.

Stawiaj na elegancję. Bez względu na to, czy wygłaszasz mowę końcową czy siedzisz przy biurku – wyróżniaj się nienagannym strojem. 

Stonowana kolorystyka, dobrze skrojony garnitur lub idealnie dobrane dodatki do sukienki z pewnością pomogą w budowaniu wizerunku profesjonalisty. Zwróć uwagę, czy Twój ubiór lub dodatki nie rozpraszają i nie odwracają uwagi słuchacza od tego, co mówisz.

Niezależnie od tego, czy mowa o komunikacji werbalnej, czy niewerbalnej – sztuka autoprezentacji jest bez wątpienia kluczem do realizacji celów i długiej współpracy. Tak jak kupujesz perfumy w pięknym opakowaniu, tak ludzie “kupują” Ciebie i Twoje usługi.

Na odbiór Twojej osoby wpływ mają drobne szczegóły, których często Ty sam możesz nie dostrzegać, a które podpowiedzą Twoim klientom, czy dobrze wybrali. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak zaprezentujesz się światu!

Dobór słownictwa jest niezmiernie istotny w budowaniu wizerunku dobrego partnera do współpracy.

Sylwia, Autokreacja
Sylwia Misztal Autokreacja