Autentyczność sprawia, że jesteśmy wiarygodni. To dzięki autentyczności czujemy się lepiej sami ze sobą, jesteśmy pewniejsi siebie. Musimy tylko ją w sobie odkryć i pielęgnować!

Czym jest, a czym nie jest autentyczność?

W szekspirowskim Hamlecie możemy przeczytać „A najważniejsze byś zawsze był wierny sobie samemu”. Źródłem autentyczności jest wierność sobie. Każdy z nas jest jednostką, która posiada określone wartości i na ich podstawie zaspokaja swoje potrzeby i podejmuje decyzje. Autentyczność w tym rozumieniu przypomina łańcuch zależnych od siebie elementów…

Zaczynając od końca: nasze działania są wynikiem naszych myśli, nasze myśli wyrażają nasze odczucia, a nasze odczucia odpowiadają na pytanie „kim jestem?”. Zgodność każdego z tych elementów, poczynając od odpowiedzi na kluczowe pytanie o tożsamość: „kim jestem?”, to spersonalizowana recepta dla każdego na bycie autentycznym.

Wartością autentyczności z pewnością nie jest obnażanie się ze wszystkich sytuacji prywatnych, a nawet służbowych. Autentyczność to także nie jest prezentowanie wszystkich swoich sukcesów i wszystkich swoich porażek. Nie jest też „spowiedzią” przed innymi. Myśląc o swoim wizerunku opartym na autentyczności, myśl o swoich umiejętnościach, mocnych stronach i ścieżkach rozwoju, naucz się zarządzać swoimi emocjami. Poznaj siebie i skup się na własnych wartościach. Na tym opieraj swoją komunikację i decyzje. To  jest autentyczność, która ma największą wartość w dzisiejszym świecie.

Dlaczego autentyczność jest ważna w dzisiejszym świecie?

Ty jako przedsiębiorca, doradca, manager, lider doskonale wiesz, że relacje w świecie biznesu to nieodłączny element sprawnie działających i rozwijających się firm. Umiejętność tworzenia i utrzymywania pozytywnych relacji zaspokaja nasze potrzeby społeczne. Nie wszystkie relacje da się zbudować i utrzymać. Jedynie te oparte na autentyczności są owocne dla nas i innych. Takie relacje pozwalają naszym odbiorcom tworzyć w swoich głowach pewien obraz nas, a więc budować naszą markę w oczach innych. Budowanie marki osobistej to długotrwały proces. Sprawia, że inni mogą dowiedzieć się o nas, polubić nas, aby w końcu móc nam zaufać.

Bez względu na to, czy chcesz, czy nie – masz już markę osobistą. Nie musisz być Stevem Jobsem czy Elonem Muskiem, aby ją mieć. To, co może Cię jedynie różnić (jeszcze) to zasięg Twojej marki. Zapewne funkcjonuje ona w środowisku, którym się otaczasz, ponieważ marka osobista to nic innego jak Twoja reputacja. Masz już pewną opinię wśród swojej najbliższej rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy. A jeśli jesteś do tego aktywny w mediach społecznościowych np. na Facebooku, LinkedInie, Instagramie – docierasz do znacznie większej grupy odbiorców.

Silna marka osobista budowana na autentyczności jest jak parasol, który mamy nad sobą. Chroni nas w przypadku potknięć lub porażek. Świadomość, że posiadamy taki parasol, buduje w nas silne poczucie własnej wartości, a co za tym idzie – pewności siebie. A jest to proces cykliczny, ponieważ poczucie pewności siebie to dla nas dodatkowa dawka odwagi do dbania o swoją autentyczność, czyli bycia sobą.

Zadbaj o autentyczność, a zadbasz o relacje

Satysfakcjonujące życie wymaga od nas korzystania z naszego naturalnego potencjału. Jesteśmy mixem indywidualnej mieszanki naszych mocnych stron, umiejętności i zdolności. Spełniając swoje podstawowe potrzeby, mamy płaszczyznę do tego, aby rozwijać się i wzrastać na mocnych fundamentach naszych wartości. Zgodność z nimi jest urzeczywistnieniem naszej autentyczności w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli możemy sobie pozwolić na bycie sobą, wzrasta nasze poczucie szczęścia i spełnienia. Szczęśliwi i spełnieni możemy wpływać na świat wokół nas. Ten biznesowy, ale i prywatny.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Szczęśliwi i spełnieni możemy wpływać na świat wokół nas.

Ala, Autokreacja
Alina Osowska Psycholog Autokreacja