Zastanawiałeś się, co mogło wpłynąć na Twój odbiór kandydatów w Debacie Prezydenckiej 2020? Dziś mamy dla Ciebie analizę kilku aspektów autoprezentacji kandydatów, a także podpowiedzi jak możesz wykorzystać te wskazówki w swojej pracy.

W artykule znajdziesz analizę wystąpień publicznych, nie zaś ocenę poglądów politycznych i podpowiedź, na którego kandydata warto zagłosować.

1. Rekwizyty

Wielu kandydatów w trakcie wypowiedzi używało rekwizytów:

  • Rafał Trzaskowski użył długopisu, mówiąc, że będzie rozważnie składał podpisy (1:09:55).
  • Krzysztof Bosak pokazał gotowe projekty ustaw (58:40).
  • Robert Biedroń pokazał Konstytucję RP (26:12) oraz dokument z Planem Odbudowy Polski (53:25).

Jaki cel miało użycie rekwizytów? Biorąc przykład Krzysztofa Bosaka, było to świetne zagranie, ponieważ podkreślił, że jego słowa mają pokrycie w czynach. Nie tylko mówił o zmianach, które chce wprowadzić, ale też pokazał, że przygotował już projekty ustaw. Nie wiemy, co było zawartością kartek, jednak wierzymy, że były to konkretne propozycje i gotowe projekty. To dobra technika, jeśli chcesz uwiarygodnić wypowiedź i pokazać, że nie rzucasz słów na wiatr.

Krzysztof Bosak Debata Prezydencka 2020

Ten sam efekt osiągnął Robert Biedroń, pokazując książeczkę z gotowym Planem Odbudowy Polski lub w innym momencie debaty Konstytucję RP, mówiąc że to powinien być nasz drogowskaz w wyznaczaniu wartości.

Gdy Trzaskowski pokazał długopis, mówiąc o rozważnym składaniu podpisów, każdy z nas mógł wyobrazić go sobie w roli prezydenta, który rozważnie czyta dokumenty i świadomie je podpisuje. W naszych głowach zaczęły powstawać obrazy, co sprawiło, że lepiej zapamiętaliśmy tę scenę. Gdyby nie rekwizyt w postaci długopisu, wypowiedź mogła by umknąć bez echa.

Prowadząc prezentacje sprzedażowe, warto mieć ze sobą wydrukowaną ofertę lub produkt, o którym opowiadamy. Dzięki temu odbiorca może odbierać naszą wypowiedź dodatkowymi zmysłami – może zobaczyć produkt, wziąć go do ręki, sprawdzić gramaturę papieru w ofercie – zbudować swoje własne, pierwsze doświadczenie związane z Twoim produktem lub usługą. Przestajesz wtedy mówić o czymś abstrakcyjnym, Twój produkt istnieje naprawdę.

2. Modulacja, pauzy, ton głosu, tempo wypowiedzi

Siłę przekazu budują słowa, jak również sposób w jaki je wypowiadamy. Możemy to zaobserwować w wielu wypowiedziach. Weźmy pod lupę wypowiedź Rafała Trzaskowskiego (34:35), w której świetnie akcentuje ważne słowa np. “dzisiaj”, “chaos”, “milion osób”, a zaraz po nich robi pauzę – to daje wzmocniony efekt i podkreśla znaczenie wypowiedzi. Mimo swojej niepozorności, pauzy mocno przykuwają uwagę i sprawiają, że to co wypowiadamy po nich, głośno wybrzmiewa. Przyspieszając tempo i dodając do tego kilka powtórzeń lub przykładów (35:04), podnosimy dynamikę wypowiedzi, pobudzamy emocje i zainteresowanie u słuchaczy

Przykład:

“Rząd pozostawił samym sobie bardzo różne grupy ludzi – ludzi wolnych zawodów; ludzi, którzy żyją z turystyki; ludzi, którzy żyją z granicy, ludzi, którzy zajmują się uzdrowiskami…”

Szybkie, wręcz mobilizujące tempo wypowiedzi, perfekcyjna dykcja oraz akcenty, które sprawiają, że wypowiedź jest łatwa w odbiorze, są także domeną Szymona Hołowni (np. 38:06) oraz Krzysztofa Bosaka (np. 42:53). To osoby, które wyróżniają się umiejętnościami krasomówczymi.

Szymon Hołownia Debata Prezydencka 2020

W swoich wypowiedziach zwracaj uwagę na sposób, w jakim mówisz. Jeśli nie będziesz modulować głosem, istnieje duże ryzyko, że ludzie przy dłuższych wypowiedziach będą “odpływać” i dekoncentrować się. Słuchając prezentacji potrzebujemy zmiennego tempa, podkreśleń, akcentów – tak by łatwiej nam było interpretować słowa i szybciej je przyswajać. Tak jak w mailu spisujesz wnioski od punktów, tak i w wypowiedziach podkreślaj najważniejsze informacje.

3. Kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy jest szczególnie ważny. Pokazuje szczerość, dobre zamiary, pewność siebie. Niestety niektórym kandydatom zdarzało się nie patrzeć prosto w obiektyw kamery podczas wypowiedzi np. Waldemar Witkowski (18:18) czy Rafał Trzaskowski (34:30) nie patrzą w kamerę, przez co mamy wrażenie, że nie mówią bezpośrednio do nas. Nie wiadomo czy mówili do niewłaściwej kamery, czy kierowali wzrok na prowadzącego, jednak odebralibyśmy ich za osoby bardziej wiarygodne, gdyby utrzymywali z nami więź poprzez kontakt wzrokowy. Czulibyśmy, że ich słowa kierowane są prosto do nas.

Rafał Trzaskowski Debata Prezydencka 2020

Podczas swoich prezentacji utrzymuj kontakt wzrokowy. Dzięki temu słuchacze, będą uważnie Cię słuchać i nie stracą koncentracji. Nawiąże się też między wami lepsza więź. Unikaj ciągłego i pustego patrzenia przed siebie (czasem wydaje się, że mówcy szukają podpowiedzi w przestworzach), patrzenia w laptopa lub prezentację multimedialną. Po 5 minutach masz pewność, że większość osób zajmie się innymi zadaniami albo… zaśnie. Podtrzymuj ich uwagę wzrokiem.

4. Analogie (porównania)

Kandydaci często posługiwali się analogiami, porównując zjawiska do rzeczy dobrze nam znanych. Dzięki temu byli w stanie lepiej i szybciej coś wytłumaczyć, a także wzbudzić w nas emocje. Przykładem analogii może być cytat Roberta Biedronia: “Powinniśmy budować dom, w którym każdy czuje się jak u siebie” (10:24). Ojczyzna została tu porównana do domu, jako miejsca, w którym czujemy się swobodnie. Przywołał pozytywny obraz Ojczyzny, który zadziałał na naszą wyobraźnie. Takie porównania budują w nas skojarzenia, dzięki czemu lepiej zapamiętujemy wypowiedzi i wnioskujemy z nich więcej.

Robert Biedroń Debata Prezydencka 2020

W swoich wystąpieniach staraj się jak najczęściej stosować analogie. Przygotuj sobie wcześniej kilka porównań, by w trakcie wystąpienia swobodnie je przytaczać. Najlepiej abyś porównywał do zjawisk i rzeczy dobrze wszystkim znanym. Dzięki temu słuchacze, będą w stanie wyobrazić sobie to, o czym mówisz, a także nadać zabarwienie emocjonalne – pozytywne lub negatywne.

5. Uciekający czas

Każdy z kandydatów miał na wypowiedź minutę. Kilkukrotnie można było zauważyć, jak kandydaci spoglądają w lewy górny róg, gdzie zapewne był licznik czasu. Zaraz potem przyspieszali tempo wypowiedzi. Dobrze to widać na przykładzie ostatniej wypowiedzi Andrzeja Dudy (1:06:41). 10 sekund przed końcem przemowa nabrała błyskawicznego tempa! Prezydent starał się zawrzeć wszystkie myśli, które wcześniej sobie zaplanował. Przez tak szybkie tempo wypowiedzi ciężko było wyłapać każdą myśl i się do niej ustosunkować.

Andrzej Duda Debata Prezydencka 2020

W trakcie swoich wystąpień uważaj na upływający czas – przemyśl wcześniej plan przemówienia i określ, które zagadnienie powinieneś omawiać, gdy dobijesz do połowy swojego czasu. Wybierz też temat, który pominiesz w sytuacji, gdy zabraknie Ci czasu, a także dodatkowy temat awaryjny, który poruszysz, gdy pozostanie Ci kilka minut. Im krótsza prezentacja, tym lepiej musisz przemyśleć, co powiesz, bo wtedy liczy się każda minuta, a czasem nawet, tak jak w Debacie Prezydenckiej, każda sekunda.

Techniki, które wykorzystali kandydaci w debacie nie są zbyt skomplikowane czy złożone. W tak ograniczonym czasie konieczne jest wybranie szybkich do zastosowania i łatwo zauważalnych sposobów na podkreślenie swojego autorytetu i siły przekazu. Te zabiegi, mimo swojej prostoty, mogą wpłynąć na lepszy bądź gorszy odbiór danego kandydata.

W przypadku gdy występujemy publicznie szczegóły dotyczące naszej autoprezentacji, mają duże znaczenie, bo podświadomie są interpretowane i oceniane przez odbiorców. Na podstawie jednego wniosku, wysuwamy kolejne np. gdy widzimy osobę atrakcyjną fizyczne, przypisujemy jej dodatkowe pozytywne cechy np. inteligencje czy zaradność – tak działa, znany w psychologii, efekt aureoli. Ty również w swoich wystąpieniach z powodzeniem możesz wykorzystać te wskazówki. Ważne jest byś był ich świadomy i wykorzystywał je w praktyce, bo między “wiem”, a “robię” jest ogromna przepaść.

Poza wymienionymi technikami stosowanymi w wystąpieniach publicznych, kandydaci wykorzystali też szereg innych zabiegów, stosowanych przez topowych mówców na scenie. Strategie przekazywania przekonujących treści szczegółowo opisałyśmy w kursie online: “Sztuka tworzenia profesjonalnych prezentacji” oraz omawiamy je podczas indywidualnych konsultacji.

W przypadku gdy występujemy publicznie szczegóły dotyczące naszej autoprezentacji, mają duże znaczenie, bo podświadomie są interpretowane i oceniane przez odbiorców.

Marlena, Autokreacja
Marlena Momot Certyfikowany Trener Autokreacja