Zakładając własną firmę lub szukając pracy, personal branding jest kluczowym elementem sukcesu. Na naszych szkoleniach często zadajemy pytanie, kiedy dochodzi do autoprezentacji. Uczestnicy na początku odpowiadają, że prezentujemy się podczas spotkań biznesowych, rozmów rekrutacyjnych, wystąpień publicznych, aby następnie zauważyć, że do autoprezentacji dochodzi zawsze, kiedy znajdujemy się w relacji z drugą osobą… Czyżby wizerunek grał niebagatelną rolę w naszym życiu? Oczywiście, że tak! Co więcej, jest niezwykle pomocny w osiąganiu sukcesu zawodowego.

Od czego zacząć kreację własnego wizerunku?

Jak chcesz być odbierany?

Wzór jednego, właściwego wizerunku nie istnieje… Dlaczego? Ponieważ to Ty decydujesz, jak chcesz być odbierany, jakie emocje wzbudzać w swoich rozmówcach, i które ze swoich umiejętności podkreślać. Wizerunek to kwestia indywidualna. Pamiętaj, aby jego kreacja była Twoją świadomą decyzją. A więc, jak chcesz być odbierany?

Zrób audyt

Zrób audyt w realu i zastanów się, co o Tobie mówią przyjaciele? Czy uważają Cię za duszę towarzystwa, czy może najbardziej opiekuńczą osobę na świecie? Wśród znajomych zachowujemy się bardzo naturalnie. Nie obawiamy się, że to co mówimy lub w jaki sposób się zachowujemy, będzie poddawane surowym ocenom. To pozwoli Ci wyłonić naturalne cechy, na których później możesz budować swoją markę osobistą.

Zrób audyt w sieci, ponieważ wizerunek to składowa wielu czynników, między innymi informacji, jakie można znaleźć o Tobie w Internecie. Prześledź swoje profile społecznościowe, a także treści, które wyświetlają się po wpisaniu Twojego imienia i nazwiska w wyszukiwarce. Czy są spójne z wizerunkiem, jaki chcesz stworzyć?

Daj się poznać jako realista

Mamy pewną tendencję do wyjaśniania zdarzeń, które nas dotyczą w sposób korzystny dla siebie. Jeśli spóźnimy się na ważne spotkanie biznesowe, to oczywiście jest to wina gigantycznych korków na mieście, ewentualnie „pecha”, który nas prześladuje. Jeśli jednak na spotkanie spóźni się nasz rozmówca, najczęściej myślimy: „Co za spóźnialski człowiek – totalny brak profesjonalizmu”. Widzisz różnicę, prawda? Postaraj się w takich sytuacjach spojrzeć na sprawę obiektywnie. Przede wszystkim, bądź zdeterminowany i nastawiony zadaniowo, a zaistniałe sytuacje traktuj jako powód do wypracowania nowych rozwiązań.

Opanuj techniki autoprezentacji

Coco Chanel powiedziała kiedyś „Sukces osiągamy dzięki temu, czego nas nigdy nie uczono”. Między innymi jest tak właśnie z technikami autoprezentacji. Nie uczymy się ich w szkole, mimo iż są bardzo pomocne w nawiązywaniu relacji. Istniejące techniki autoprezentacji to zbiór wiedzy psychologicznej i biznesowej, głównie z zakresu mowy ciała, komunikacji werbalnej, a także zarządzania własnym otoczeniem. Wiele wskazówek dotyczących autoprezentacji przedstawiamy na naszym fanpage’u na Facebooku, a o technikach autoprezentacji mówimy na naszych szkoleniach.

Nawiązuj nowe znajomości i pielęgnuj swoje obecne relacje

Kiedy razem z Marleną rozpoczynałyśmy naszą przygodę z Autokreacją, byłyśmy zdumione wsparciem, jakie otrzymałyśmy od naszych znajomych. Nie był to jedynie doping, ale również realna pomoc w promocji naszego projektu oraz w nawiązywaniu nowych relacji biznesowych. Same przekonałyśmy się, że relacje w życiu zawodowym (nie tylko prywatnym) są na wagę złota! Zachęcam Cię, abyś i Ty o tym pamiętał.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Wzór jednego, właściwego wizerunku nie istnieje… Dlaczego? Ponieważ to Ty decydujesz, jak chcesz być odbierany, jakie emocje wzbudzać w swoich rozmówcach, i które ze swoich umiejętności podkreślać.

Ala, Autokreacja
Alina Osowska Psycholog Autokreacja