Ręka do góry, kto nikt nigdy nie przygotowywał prezentacji multimedialnej… No właśnie.

Prezentacje są nieodłącznym elementem większości wystąpień, tylko niewielu może pozwolić sobie na ich pominięcie. Mimo, że o tym wiemy, to wielu z nas pozostawia przygotowanie prezentacji na ostatnią chwilę lub… za każdym razem tworzy ją tak samo.

Wpisując w Google “prezentacja multimedialna”, znajdziesz filmiki o tworzeniu prezentacji w PowerPoincie, a także kilka poradników ze wskazówkami. Niemniej, nie znajdziesz tam jednego, kompleksowego źródła wiedzy, które w pełni przeprowadzi Cię przez ten proces.

W tym artykule podzielimy się z Tobą 3 wskazówkami tworzenia prezentacji, które stosujemy od lat. Wychodzimy z założenia, że warto korzystać ze sprawdzonych sposobów i uczyć się na cudzych błędach, dlatego naucz się na naszych 😉

Wybór programu do tworzenia prezentacji multimedialnej

PowerPoint, Prezi, Canva, Keynote – na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, a Ty kurczowo trzymasz się ciągle tego samego? Czas to zmienić!

Przetestowałyśmy wszystkie te programy i z ręką na sercu możemy powiedzieć: BĄDŹ OTWARTY na zmiany. Pamiętasz te początki, gdy uczyłeś się obsługi komputera? Potem Worda i wreszcie PowerPointa? Tak, my też to pamiętamy. Człowiek uczy się całe życie – również obsługi narzędzi onlineJeśli wtedy potrafiłeś odnaleźć się w gąszczu funkcji, to teraz z pewnością nie będziesz miał z tym większego problemu.

W Canvie, czy Prezi możesz tworzyć prezentacje o jakich jeszcze nie śniłeś 🙂 Gdy je otworzysz, z pewnością zauważysz, że ilość dostępnych funkcji oraz szablonów wizualnych jest znacząca i warto zaskoczyć swoich widzów czymś nowym. Dobrze przygotowana prezentacja to ta, która jest merytoryczna, ale i estetyczna.

Estetyczna? Co to znaczy…?

Less is more – znasz to? 🙂

Prezentacja ma być dla Ciebie wsparciem. Nie umieszczaj na niej zbyt dużej ilości tekstu. Jeśli umieścisz treść swojego wystąpienia na slajdach, to po co właściwie chcesz przemawiać? Słuchacze skupią się na wyświetlanej prezentacji, a nie na Tobie. Pamiętaj, że każdy slajd ma określone zadanie. Ma być tłem dla tego, co mówisz. To Ty jesteś w centrum uwagi!

Drugą kwestią, jaką należy poruszyć przy estetyce prezentacji, jest dobrze dobrana kolorystyka i czcionki. Wybierz motyw przewodni, odpowiednie kolory i na tej podstawie stwórz prezentację. W tym celu możesz skorzystać z programów, które podpowiadają dobór pasujących do siebie barw np. Adobe Kuler lub Coolors – zakochasz się w tych aplikacjach! Zwracaj uwagę, czy wszystko ze sobą współgra. Wygląd prezentacji musi być przyjemny dla oka, nie rozpraszający.

Czcionka na slajdzie powinna być przede wszystkim czytelna. Jeśli nie masz dobrego wyczucia estetyki raczej nie staraj się łączyć kilku rodzajów czcionek. Ale jeśli chcesz odróżnić od siebie zdania kombinuj z grubością fontów, zwykle do wyboru są dwa: regularny i pogrubiony. Dla lepszej czytelności dobieraj kolor czcionki, który kontrastuje z tłem. Na ciemnym tle pogrubiony, jasny tekst jest bardziej czytelny, zaś na białym tle, wstaw czarne, granatowe lub grafitowe czcionki.

Inspiruj się!

Jeżeli często przemawiasz na konferencjach, spotkaniach branżowych lub po prostu chcesz zaskakiwać nowoczesnymi prezentacjami – inspiruj się.

Podczas takich spotkań możesz podpatrzeć, jak inni, topowi mówcy tworzą swoje materiały. Wielu z nich konsekwentnie podąża za trendami, a te z roku na rok zmieniają się, jak w kalejdoskopie.Warto korzystać także z Internetu np. z Pinteresta. Wiemy, to banalnie brzmi, ale nawet nie wiesz, ile świetnych inspiracji możesz tam znaleźć. Naucz się obserwacji i wyciągania “perełek” z innych prezentacji.

Sztuka tworzenia profesjonalnych prezentacji nie jest prosta. Wymaga od Ciebie posiadania znajomości zasad designu. Wiemy, że przygotowanie merytoryczne jest często ważniejsze od dobrze zrobionej prezentacji multimedialnej. Jednak pamietaj, że nawet jeśli Twoje wystąpienie będzie świetne, to źle zaprojektowane slajdy, znacząco obniżą jakość całego wystąpienia. Diabeł tkwi w szczegółach… Wprowadzenie nowoczesnych szablonów czy zwrócenie uwagi na kolorystykę na pewno zostanie dostrzeżone i docenione przez Twoich słuchaczy czy współpracowników.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Dobrze przygotowana prezentacja to ta, która jest merytoryczna, ale i estetyczna.

Sylwia, Autokreacja
Sylwia Misztal Autokreacja