Coraz więcej firm decyduje się na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Pracownicy korporacji, właściciele firm, zarówno tych mniejszych jak i większych, czy nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność wiedzą, że w świecie biznesu trzeba być zawsze o krok przed konkurencją. Podnosić kwalifikacje można w różny sposób np. uczestnicząc w kursach online, biorąc udział w konferencjach lub szkoleniach. Przeszkolenie pracownika to jednak spory wydatek. Zatem, koszt czy inwestycja? O tym, jak z rozwoju pracowników zrobić inwestycję z wysokim ROI (zwrot z inwestycji) przeczytasz w poniższym artykule.

Na rynku pracownika pojawiło się pokolenie Y. Milenialsi to osoby urodzone w latach 80 i 90. XX wieku. Charakteryzuje ich planowanie długoterminowe, mają odwagę do zakładania swoich biznesów, nie obawiają się utraty pracy i… bardzo chcą się rozwijać! Oczekiwania wobec pracodawcy z roku na rok wzrastają. Jeszcze kilkanaście lat temu pracownicy nie czuli potrzeby dokształcania się lub robili to z przymusu. Dziś młodzi ludzie opierają swoją przyszłość na nieustannym samodoskonaleniu.

Na przykład szkolenie z autoprezentacji to temat, który na pierwszy rzut oka może wydawać się zbędny. Przecież każdy z nas potrafi zachować się kulturalnie i z klasą, ale czy na pewno? Pokolenie milenialsów, jak żadne inne, jest świadome tego, że kulturalne zachowanie to nie wszystko. Ważna jest marka osobista, którą można z rozmysłem budować na swoich predyspozycjach. Wystarczy użyć do tego odpowiednich narzędzi. Jakie zatem są plusy tej inwestycji?

Po pierwsze: Dzień dobry!

Szkolenie najlepiej zorganizować już przy zatrudnianiu nowego pracownika. Od razu zyskujesz w jego oczach, a takie działanie wpływa na rangę Twojej firmy. Jednakże, co w przypadku weteranów?

Nasuwa mi się tutaj historia, którą nie tak dawno opowiadała mi znajoma. W firmie, w której jest zatrudniona, wystarczy  przedstawić kierownikowi szkolenie, na które chciałoby się wybrać, by zostało opłacone. Cudownie, prawda? Jednak nie do końca…

Wśród pracowników tej firmy większość stanowisk zajmują osoby po 50-tym roku życia, które na chęć rozwoju mojej koleżanki, rzucały: “młodej szkolenia w głowie”, a w efekcie zmieniły do niej stosunek. Zastanawiasz się teraz, dlaczego? A dlatego, że w ich toku myślenia, młodsza koleżanka wkrótce będzie lepsza od nich, przez co może pozbawić ich pracy… Obawy logiczne, jednak sam doskonale wiesz, że niesłuszne. Zatem, jak pokazać, że warto się szkolić?

Rozmawiaj. Zrób zebranie, na którym przedstawisz wszystkim możliwości i korzyści ze szkolenia. Przedstaw plusy tego konkretnego szkolenia – zwykle trenerzy w swoich ofertach dokładnie opisują efekty szkoleń, zatem niech będą one jasne również dla potencjalnych uczestników szkoleń. Np. podczas szkolenia z autoprezentacji Twoi pracownicy poza savoir vivre w biznesie, mogą także popracować nad komunikacją w zespole czy profesjonalną obsługą klienta. Szkolenie możesz traktować, jako formę nagrody np. za najlepsze wyniki kwartalne lub jako formę motywacji.

Po drugie: Za co?

Odpowiedź jest banalnie prosta! Początek roku to dobry moment na zaplanowanie szkoleń dla pracowników w budżecie firmy. Pamiętaj, że koszt szkolenia pracowników może być różny w zależności od rodzaju szkolenia oraz trenera. Stwórz krótkie zapytanie i wyślij do kilku firm szkoleniowych. W odpowiedzi na pewno otrzymasz oferty, a z nich wybierzesz tę najkorzystniejszą.

Pamiętaj jednak, że nie warto sugerować się jedynie ceną. Weź pod uwagę również inne ważne kryteria – rekomendacje, agendę szkolenia, profil trenera i jakość kontaktu z nim przy ustalaniu szczegółów. Czy jest gotów dopasować swój materiał do potrzeb Twojej grupy i czy w ogóle chce ją poznać. Bez dobrej analizy potrzeb szkolenie może okazać się fiaskiem. Jeśli Twoja firma nie może pozwolić sobie na przeszkolenie całej kadry, skup się na tej grupie, która w Twojej ocenie powinna podnieść swoje kompetencje.

Po trzecie: Zwrot z inwestycji

Czego możesz się spodziewać, podnosząc kwalifikacje pracownika?

  • Po pierwsze – wzrasta motywacja do pracy.
  • Po drugie – pracownik wykorzystuje nowe wskazówki, a tym samym optymalizuje swoją pracę.
  • Po trzecie – skoro optymalizacja pracy to i oszczędność czasu. Możesz spokojnie zlecić kolejne zadania, z którymi wiesz, że pracownicy sobie poradzą, a Ciebie odciążą.
  • Po czwarte – systematyczne szkolenia zapobiegają wypaleniu zawodowemu!
  • Po piąte – wzrasta pewność siebie pracownika.

Obserwując trendy szkoleniowe, widzę jak wielu pracodawców przywiązuje wagę do rozwoju firmy. Pojawiają się nowe inwestycje, nowe formy reklamy, czy nowy szablon strony internetowej. Pracodawcy dbają o relacje z klientami (np. dając zniżki na usługi), często zapominając o tych, bez których tych relacji mogłoby nie być. Pracownicy! 

Zadbaj o nich! Pozwól im się rozwijać. Zadbaj o ich stanowiska pracy. Wysłuchaj pomysłów i perspektywy.

Każda inwestycja  w drugiego człowieka zwróci Ci się kilkukrotnie. Zastanów się, czy szczęśliwy i pewny siebie, pracujący od 10 lat dla Ciebie człowiek – nie zasłużył na pochwałę i docenienie go? A może właśnie ten, który został zatrudniony 4 miesiące temu wyróżnia się i widzisz w nim ogromny potencjał? Pomyśl: co sprawiło, że sam zacząłeś działać, i kto wtedy w Ciebie wierzył…?

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Co sprawiło, że sam zacząłeś działać, i kto wtedy w Ciebie wierzył…?

Sylwia, Autokreacja
Sylwia Misztal Autokreacja