Kilka dni temu na jednym z portali przeczytałam nagłówek “Koronawirus zamyka biznesy. 1000 przedsiębiorców zamknęło, ponad 11 tys. zawiesiło działalność. W niecały tydzień.” W obecnej sytuacji można śmiało rzec, że zakończył się rynek pracownika, a rozpoczął pracodawcy. Jednak czy w obecnej sytuacji, w której znajduje się polska gospodarka, pracodawcy mogą być pewni, że są bezpieczni?

W tym artykule chcę skupić się na wizerunku pracodawcy w czasach epidemii. Na tym, co w mojej ocenie, mogą zrobić pracodawcy, by nie stracić dobrego imienia, a przede wszystkim… zaufania wśród swoich pracowników.

Jestem świadoma tego, że właśnie dzisiaj ważą się losy każdego z nas. Pracodawcy dwoją się i troją, by utrzymać jak największą ilość miejsc pracy. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego ważne jest, by w tym całym pędzie zmian, nie zapominać o swoim dobrym imieniu.

Zatem, jakie praktyki stosować, by nie narażać się na kolejne problemy i trudności? Sprawdź poniżej.

Odpowiednia komunikacja z pracownikami

O zmianach (niestety) musimy poinformować swojego pracownika zdalnie – przez telefon lub wideokonferencję. Do tej rozmowy powinieneś przygotować się skrupulatnie. Nie chcąc stracić w oczach pracownika, warto przedstawić mu sytuację jasno i klarownie, nie zapominając o poinformowaniu, czy zmiana jest stała lub jak długo potrwa, a może bierzesz też pod uwagę zwolnienia. Koniecznie wspomnij o jego prawach.

Jeśli nie jesteś ekspertem w przekazywaniu trudnych informacji, nie wiesz, jak to zrobić w pełni profesjonalnie – możesz skorzystać ze wsparcia firmy, która zajmuje się projektowaniem komunikacji. Pracownicy, którzy każdego dnia bombardowani są złymi informacjami o zwolnieniach i obniżeniach pensji, będą wyczekiwać każdej informacji, która pozwoli im ustalić, na czym stoją.

Regularny kontakt z liderami zespołów

Nie jest tajemnicą, że regularny kontakt z działami zarządzającymi pracownikami przez osoby godne Twojego zaufania, pomaga zrozumieć inną perspektywę. Dotychczas komunikowałeś się z tymi osobami, by wiedzieć, jak przebiegają prace w danym zespole.

Teraz poza rozmowami na temat sprzedaży, planowania zmian, rozwoju usług – porozmawiaj także o obecnej sytuacji. Pokaż, że zależy Ci na poznaniu perspektywy innych.

Każdy z nas ma problem. Nie jesteś w tym osamotniony

Ty, Twój szef działu, Twoja asystentka, pani sprzątająca biuro, ochroniarz, hydraulik… każdy z was może mieć określone zobowiązania finansowe. I z pewnością wielu Twoich pracowników je ma. Nie jesteś osamotniony w walce o jutro.

Powinieneś wziąć pod uwagę to, że po zakomunikowaniu zmian, Twoi pracownicy mogą być przepełnieni smutkiem, frustracją, niechęcią do dalszych działań. Mogą także zacząć szukać innej pracy.Do tej pory zatrudnienie w Twojej firmie było dla pracowników możliwością realizacji zawodowej i zarobku. W sytuacji tak trudnej zmiany, pamiętaj, iż potrzebują jak największej ilości informacji także o Twoich prognozach i planach, by móc rozwiać wszelkie niepewności i złagodzić skutki swojego kryzysu.

Zadbaj o swój PR

W świecie krąży powiedzenie, że dobry PR kosztuje. Zgadzam się z tym. To Ty jesteś wizytówką swojej firmy.

W pierwszym punkcie tego artykułu zachęcałam Cię do skorzystania z usług ekspertów.Zatrudnij eksperta na przykład od zarządzania kryzysowego. Nie na etat. Takie wsparcie możesz otrzymać na godziny, w formie konsultacji, zestawienia perspektyw. Być może nie dostrzegłeś pola manewru, furtki, z której mógłbyś skorzystać. Ta osoba jest od tego, by Cię wesprzeć i pomóc Twojemu biznesowi.

Decydując się na zatrudnianie pracowników, jednocześnie bierze się za nich odpowiedzialność. Z perspektywy pracownika wiem z pewnością, że w sytuacji kryzysowej, pracując na zaufaniu i w pełnej szczerości, pracownicy zrozumieją Twoje decyzje. 

Jednak, jeśli za wszelką cenę, kosztem ludzi “ratujesz” siebie, wiedz, że Twój wizerunek, jako pracodawcy może ucierpieć. Bowiem są dwie zasady w biznesie. Ryba psuje się od głowy i kapitan z okrętu ucieka, jako ostatni… Dlatego też, podejmując decyzje o zmianach w firmie, przykuj szczególną uwagę do sposobu komunikowania zmian pracownikom, tak by maksymalnie ograniczyć ich niepewność i możliwe nieporozumienia. Postaraj się też szukać rozwiązań, które nie będą krzywdzące dla żadnej ze stron.

? Stworzyłyśmy kurs online, który przygotuje Cię do tworzenia profesjonalnych i nowoczesnych prezentacji! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces tworzenia prezentacji. Efektem kursu będzie Twoje gotowe wystąpienie. Dowiedź się więcej: https://kursy.autokreacja.net

Z perspektywy pracownika wiem z pewnością, że w sytuacji kryzysowej, pracując na zaufaniu i w pełnej szczerości, pracownicy zrozumieją Twoje decyzje.

Sylwia, Autokreacja
Sylwia Misztal Autokreacja